Inventury

(INVENTAIRES)

Autor: Philippe Minyana

Premiéra: 3.3.2006 ve 20:00 v Kulturním domě Veverská Bítýška

Mohlo by se jednat o druh jakési „hry“: „maraton“ slova:
vyprávět svůj příběh, říct všechno…

Hrají

Soutěžící:
JACQUELINE – Eva Pavlíčková nebo Jarka Rozsypalová
ANGELE – Saskia Mišová nebo Jitka Malíčková
BARBARA – Eva Jakubcová nebo Růžena Dvořáková
Moderátor:

IGOR – Jaroslav Hemala

Přeložila: Kateřina Neveu

Režie: Pavel Vašíček

Světla, zvuk: Martin Kula, Jan Říha, Petr Dundáček
Autor písně o tygrovi: Pavel Helan
Scéna: Marta Hošťálková

O autorovi

Philippe Minyana (nar. 1946) autor zhruba 30 her, experimentátor hledající nové dramatické formy, je nejhranějším žijícím dramatikem ve Francii. V monologických hrách-zpovědích, které mu přinesly celosvětový úspěch přebírá skutečné životní příběhy obyčejných lidí, jejichž všední řeč přetavuje do nového, působivého divadelního jazyka. Pracuje s muzikálností slova, obrací se ke žhavým společenským tématům, za nepodařeným soukromým životem postav se rýsuje okolní svět zmítaný válkami, utrpením, nemocemi i médii. Při zpracování těchto látek autor neváhá požít černý humor.

O hře

Tři ženy středního věku jsou pozvány do televizního studia, aby zde v soutěži odvyprávěly na přeskáčku své životy. Na jevišti nejsou samy – každá si s sebou přinesla „svědka“ – doličný předmět, který se stal symbolem jejího utrpení a ztraceného životního štěstí….

Inventury obdržely v roce 1988 Cenu Francouzské Společnosti dramatických autorů a skladatelů a v témže roce byl jejich autor nominován na Cenu Moliére v kategorii Nejlepší autor.

BARBARA: Tenhle krám jsme koupili můj manžel a já v obchoďáku Lafayette a tenhle krám je svědek číslo jedna mýho neúspěchu byla jsem chytřejší než on on otevíral slovník a ptal se mě a tohle slovo znamená co? Byly to komplikovaný slova neznala jsem je on říkal: sama vidíš že seš blbá…

ANGELE: Marcel nebyl krásnej ale měl krásný ruce ruce umělce byl soustružník často mně štípal do tváře a tahal s ní zleva doprava několikrát za den jsem se mu dívala do očí a chápala jsem co mně chtěl říct všechno to co nejde říct slovy a červenala jsem se….

JACQUELINE: Měla jsem zrovna po třetím porodu ta Holanďanka byla bezvadná byla to troska byla rozvedená byla alkoholička její muž měl fantastický postavení její děti jí opovrhovaly našla jsem ji jednoho dne v krvi na služebním schodišti spadla ta ženská měla dobrý srdce půjčila mně klíče od svý kuchyně …

Ocenění

Trdloviny 2006 Vyškov – Cenu za nejlepší herecký výkon na festivalu
získaly Saskia Mišová, Eva Jakubcová a Eva Pavlíčková

Jarní divadelní festival 2006, Brno – 1.místo – nominace na celonárodní přehlídku Šrámkův Písek
Herecké ceny pro Saskii Mišovou, Evu Jakubcovou a Jarku Rozsypalovou

Festival Hobblík 2006, Hodonín – doporučení z 1.místa na postup na celonárodní přehlídku Divadelní Třebíč
Speciální cena poroty za herectví pro Saskii Mišovou, Evu Jakubcovou a Jarku Rozsypalovou

Fotky z představení