Historie

Soubor vznikl na jaře roku 1996 ze skupinky kamarádů z Bítýšky a okolí. Z existujícího tanečního souboru se vyklubali nadšenci, kterých byla tehdy necelá dvacítka. Jako první „divadelní pokus“ byla zvolena původně filmová povídka Miloslava Šimka „Až příjde Komenská !“. Tématem ze školního prostředí přesně zapadla do oslav výročí založení místní Základní školy. Premiéra proběhla v červnu 1996 v Kulturním domě ve Veverské Bítýšce a zreprízovaná byla pouze jednou a to téhož roku v listopadu. V roce 1997 přichází do divadla režisér Pavel Vašíček, který nám zůstal věrný až do dnešních dnů a spolu s ním jsme zvládli následující výčet premiér (u těch, které jsou uvedené jako odkaz, najdete bližší informace):

Prkno se každý rok aktivně zúčastňuje postupových soutěží, kde sbírá individuální ocenění za herecké výkony, režii a díky kapele Pavla Helana i za hudbu. Na podzim 2007 se podařilo z celonárodní přehlídky vesnických souborů ve Vysokém nad Jizerou, postoupit s tragikomedií Dva na Národní přehlídku Hronov 2008. V roce 2009 se hra Společnost dostala také na Národní přehlídku v Hronově, kde byla s úspěchem odehrána. V roce 2010 bylo divadlo Prkno s představením Kvartet nominováno za Českou republiku na mezinárodní divadelní festival v Jižní Korei.

Soubor má zkušebnu přímo v Kulturním domě ve Veverské Bítýšce, kde se odehrávají premiéry a většina dalších divadelních akcí. Od září 2006 tam také funguje multikulturní klub pod PRKNY, kde divadlo nejen zkouší, ale pravidelně hraje. Prkno také aktuálně hostuje na Vaňkovce v sále Café Práh.

Máme za sebou i netradiční hraní na hradech a zámcích, v protiatomovém krytu, v lesním divadle nebo na náměstích krásných měst jako jsou Slavonice a Telč. Pochlubit se můžeme také účinkováním v Polsku.

Za dobu trvání divadla se v řadách herců a techniků vystřídalo téměř 40 nadšenců, nejen z Bítýšky, ale i z Kuřimi a z Brna.

V současné době má divadlo 20 členů, zkoušíme 1x týdně. Průměrně odehrajeme měsíčně 3 představení.

Divadlo každý rok v červnu pořádá od roku 1997 „festival na PRKNECH“ a je v počtu odehraných představení (za víkend je to až 14 her) největším nesoutěžním festivalem na Jižní Moravě. Pravidelně při něm nabízíme vystoupení profesionálního souboru nebo zajímavé osobnosti a semináře zaměřené na rozvoj divadelních dovedností.

Z nejvýznamnějších hostů minulých let připomínáme fyzického básníka Petra Vášu, mima Michala Hechta, divadlo Husa na Provázku, divadelní spolek Kašpar, Jaroslava Duška, Annu Polívkovou nebo Jana Budaře.

Divadlo Prkno je „hybatelem“ kulturního a společenského života v obci i v okolí, organizujeme letní kina, akce pro děti, kostýmované prohlídky hradu Veveří, karnevaly, módní přehlídky apod.

V dramatických kroužcích se věnujeme nastupující divadelní generaci.

Práci našeho občanského sdružení podporuje trvale Obecní úřad ve Veverské Bítýšce a Hartmann Rico .